טיפול CBT בחרדה חברתית

טיפול CBT (סיביטי) – הטיפול המועדף במצבי חרדה חברתית

CBT הטיפול היעיל למצבי חרדה חברתית

ההנחיות של המכון הלאומי הבריטי למצוינות קלינית (NICE) קובעות כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT (סיביטי) הוא הטיפול הפסיכולוגי המועדף והיעיל להתגבר על החרדה החברתית. בהתאם לכך הרשות לשיפור הגישה לטיפולים פסיכולוגיים באנגליה (IAPT) אימצה את ה- CBT כטיפול המוביל בחרדה ובדיכאון ומידי שנה זוכים לטיפול זה במסגרתה למעלה מ-900,000 מטופלים.

נמצא במחקרים שטיפול CBT (טיפול סיביטי) לא רק מניב את התוצאות הטובות ביותר לטיפול במצבי חרדה חברתית, אלא שיש לו את ההצלחה הרבה ביותר בשמירה על הישגי הטיפול לטווח ארוך.

מחקר מקיף שבוצע בשיתוף פעולה בין אוניברסיטת מאנצסטר (אנגליה) לאוניברסיטה של המדע והטכנולוגיה הנורבגית NTNU, מצא כי טיפול CBT לבדו יעיל יותר אף מהשילוב שלו עם טיפול תרופתי. יתרונו הבולט של טיפול CBT על הגישה המשולבת הוא במניעת הישנות או חזרתיות מצבי חרדה גם לאורך זמן לאחר תום הטיפול (i).

מהו טיפול CBT (טיפול סיביטי)

טיפול CBT (סיביטי) או בשמו המלא טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הוא טיפול פסיכותרפי מובנה, ממוקד בהווה (כאן ועכשיו), מכוון לפתרון בעיות עכשוויות וללימוד והטמעת מיומנויות הדרושות לשם שינוי מחשבות והתנהגויות לא מועילות.

מאחר שהדרך שבה אנשים תופסים את המצב קשורה קשר הדוק יותר לפרשנות שהם נותנים למצב מאשר למצב עצמו (לעובדות האובייקטיביות שלו). לכן חלק חשוב של טיפול CBT מסייע למטופלים לשנות ולאזן את דרכי החשיבה וההתנהגות שלהם שאים מועילות ובכך להוביל לשיפור במצב הרוח שלהם ובתפקודם.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי עושה שימוש במגוון גדול של טכניקות טיפול השאולות בחלקן גם ממודולים פסיכותרפויטיים רבים ובטכניקות פתרון בעיות.

באמצעות CBT (סיביטי), לומדים המטופלים אסטרטגיות וטכניקות שונות להתמודד ולהפחית מחשבות ורגשות חרדתיות. הם רוכשים ומטמיעים מיומנויות ניהול ואיזון חשיבה אשר גורמות לירידה בלחץ ובפחד, ומאפשרות תפקוד יעיל בזמן אמת

כיצד פועל טיפול CBT במצבי חרדה חברתית?

כמו בכל טיפול CBT, מטפל CBT (מטפל סיביטי) מתחיל על ידי הסבר פסיכו-חינוכי למטופל על מהות הטיפול ומידע על התהליכים הגורמים לנו למצבי החרדה והדיכאון בהקשר לאבחון שלהם. מטפל CBT מסייע למטופל להגדיר את מטרות הטיפול, ומלמד לקוחות טכניקות איזון חשיבה ומיומנויות התנהגותיות נדרשות. כאשר מדובר באבחון של חרדה חברתית (פוביה חברתית), טיפול CBT יתמקד בזיהוי והערכה מחדש של אמונות מגבילות לגבי יכולתם החברתית ותפיסתם של אנשים אחרים.

מעבר לרכישת מיומנויות ניהול חשיבה מאוזנת מטפל CBT מסייע למטופלים ללמוד ולתרגל מיומנויות חברתיות דרושות ויעזור למטופלים להיות יותר מעורבים מעורבים בפעילויות חברתיות מהן נמנעו בגלל חרדה.

שלא כמו טיפול מסורתי בדיבור, טיפול CBT למצבי חרדה חברתית הוא טיפול פעיל, בגובה העיניים המשלב הן את הצד הקוגניטיבי (החשיבה) והן את הצד התפקודי התנהגותי בפועל בעולם האמיתי, ולכן CBT לחרדה חברתית הוא טיפול קצר יחסית השומר על תוצאותיו לזמן ארוך.

המחקר פורסם במגזין Psychotherapy and Psychosomatics וניתן לעיין בו באתר Karger Publishers. במקרים של חרדה חברתית חמורה, לעיתים שילוב טיפול תרופתי בתחילת טיפול CBT יכול לסייע למטופל בשלביו הראשונים של הטיפול מתוך שאיפה להפחית את הטיפול התרופתי בהדרגה לאורך הזמן.

טופס לתיאום טיפול בחרדה חברתית

מלאו את הפרטים, שלחו ונחזור אליכם לתיאום טיפול בחרדה חברתית