חרדה חברתית והפרעת קשב וריכוז ADHD

הקשר הקומורבידי הנפוץ שבין SAD ל ADHD

הקשר בין חרדה חברתית להפרעת קשב וריכוז

בסקר הלאומי לקומורבידיות (NCS-R) הבודק אילו הפרעות מתרחשות בו זמנית, עולה כי קרוב למחצית מהמבוגרים עם הפרעת קשב ADHD סובלים גם מהפרעת חרדה. המחקרים הראו גם שהפרעת חרדה חברתית (SAD – Social Anxiety Disorder) היא בין החרדות הנפוצות ביותרבקרב אנשים עם הפרעת קשב וריכוז.

אנשים בעלי הפרעת קשב וריכוז והפרעת חרדה חברתית עלולים לפתח חרדה חברתית בגיל מוקדם יחסית ולחוות תסמיני חרדה חמורים יותר מאלה בעלי חרדה חברתית בלבד. כאשר שתי התופעות הללו מופיעות בו זמנית הרי שהן עלולות לפגוע קשות בתפקוד.

האם זו הפרעת קשב וריכוז או בעצם חרדה חברתית?

לעיתים תסמיני חרדה חברתית עלולים להתפרש כתסמיני הפרעת קשב וריכוז בשל הדימיון הרב בניהם. כאשר בעל חרדה חברתית עסוק במחשבותיו במה חושבים עליו הסובבים אותו, הוא מתקשה לשמור על קשר מחשבתי ותקשורתי רציף עם האנשים סביבו.

בשל כך בעל החרדה החברתי עלול להראות מנותק, לא מרוכז, חסר מנוחה, עצבני, מוזר או חסר עיניין. תופעות אלו נראות לכאורה זהות לאלו של הפרעת קשב וריכוז, אלה שהסיבה להיווצרותם שונה. מאחר ואנו מסוגלים לחשוב על דבר אחד בלבד בו זמנית, בעל חרדה חברתית עלול לנתק את רצף החשיבה הקשורה ישירות לאינטראקציה החברתית בו הוא נמצא ולערבבה עם מחשבות הקשורות בחששו משיפוט האחרים אותו.

מדוע הפרעת קשב וריכוז וחרדה חברתית יופיעו יחד פעמים רבות

בעלי הפרעת קשב וריכוז עלולים לחוות תהליך ספירלה מתרחבת של איבוד מיומנויות חברתיות בשל חוסר הבנה ורכישה גדל והולך של מיומנויות חברתיות. הפרעת קשב וריכוז גם גורמת לירידה בדימוי העצמי ולחוסר ביטחון גדל והולך באינטראקציות חברתיות. תופעות אלו מעצם טבען גוררות חשש משיפוט והשפלה עד כדי הופעת חרדה חברתית.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT סיביטי בחרדה חברתית ובהפרעת קשב וריכוז

טיפול CBT נמצא מומלץ ויעיל ביותר כאשר מדובר בהפרעת חרדה חברתית, מעבר לאיזון חשיבה, מטפל CBT (מטפל סיביטי) מסייע גם ברכישת מיומנויות חברתיות ויישומן בפועל בתפקוד וההתנהגות בעולם האמיתי (שמחוץ לקליניקה). חיזוק הביטחון והדימוי העצמי, התמדה ורגולציה גם הן יכולות להוות חלק מהטיפול ולסייע הן בהפחתת החרדה החברתית והן בהתמודדות עם הפרעת הקשב והריכוז.

במקרה הצורך רופא יוכל להמליץ על שילוב טיפול CBT עם טיפול תרופתי לבעלי הפרעת קשב וריכוז הקיימת בו זמנית עם חרדה חברתית זאת תוך שיקול דעת כפול מאחר ותרופות ממריצות המכילות מתילפנידאט עלולות לא להתאים ואף להחמיר חרדה חברתית ויש למצוא להן אלטרנטיבה יעילה.

טופס לתיאום טיפול בחרדה חברתית

מלאו את הפרטים, שלחו ונחזור אליכם לתיאום טיפול בחרדה חברתית