חרדה חברתית במקום העבודה

חרדה חברתית עלולה לפגוע קשות בעובד ובמקום העבודה

השפעת החרדה החברתית במקום העבודה

חרדה חברתית היא אחד הגורמים המשמעותיים העלולים לגרום לאנשים מוכשרים לא לממש את הפוטנציאל האישי שלהם במקום העבודה. ההפסד הוא כפול ומכופל, הן לעובד והן למעסיק ועלול להוביל לתסכול וסבל רב, לירידה משמעותית בתפוקה, בעניין ובהכנסה.

חרדה חברתית וראיון העבודה

שוק העבודה הוא מקום תחרותי והרבה מחפשי עבודה מוצאים את עצמם מתמודדים על אותו תפקיד. התחרות כשלעצמה מביאה איתה לחץ לא מבוטל. מעבר להתמודדות המובנת של הפגנת ידע מקצועי, המועמדים מתמודדים גם עם לחצים נפשיים לא פשוטים של ההצגה האישית והרושם הראשוני. לחצים אלו מועצמים מאוד כאשר נוספת להם גם חרדה חברתית. לחץ כפול זה הנוחת על המתמודד עלול לבלבל מאוד ואף לשתק את הסובל מחרדה חברתית ובדרך עקיפה למנוע ממנו את קבלת המשרה הנכספת.

חרדה חברתית כמאבק יומיומי במקום העבודה

חרדה חברתית מובילה את הסובל ממנה למאבק פנימי יומיומי במקום העבודה. הלחץ היומי משפיע על התפקוד, ועל איכות חייו של העובד. פעמים רבות מצליח הסובל מחרדה חברתית להסתיר מחבריו לעבודה את מאבקו הפנימי הזה אולם הסטרס גובה מחיר כבד וסבל רב.

פעמים רבות ימנעו בעלי חרדה חברתית מלקחת על עצמם משימות שונות או תפקידים אשר יראו להם מלחיצים. תפקידים אלו עשויים להיות כאלה הדורשים לדבר מול אנשים, להרצות, קשר עם לקוחות, ניהול צוותים,דיווח למנהלים או אפילו התמודדות מול עמיתים.

לפעמים עלולים בעלי חרדה חברתית להעדיף לשתוק מאשר להביע את דעתם, שלא לדבר להכנס למצבי עימות בנושאים חשובים ולא להשתתף באופן מלא בדיון למרות שהיו יכולים לתרום בו. פגיעה תפקודית כזו של בעלי חרדה חברתית עלולה למנוע מהם קבלת תפקידים והתפתחות אישית במקום העבודה.

אם לא די בכך, אנשים עם חרדה חברתית נוטים יותר מאחרים להימנע מלהגיע לעבודה בימים בהם הם צופים מצבי לחץ או אינטראקציות חברתיות או בינאישיות שונות.

חרדה חברתית כסיכון מוגבר לאיבוד מקום העבודה

החרדה החברתית עלולה לגרור את העובד לבידוד במקום העבודה, להרגיש שונה, זר ומוחלש. בעלי החרדה החברתית גם עלולים להצניע את הצלחותיהם מצד אחד להימנע מלבקש עזרה או עיצה כשהם ניזקקים לה ולעשות טעויות בשל כך מצד שני. נקודות אלו עלולות להפוך אותם למועמדים יותר נוחים לפיטורים במקרה שידרשו כאלו, שהרי יותר קל לפטר מישהו שלא שייך לקבוצה, שלא מכירים אותו, ודאי גם אם עשה טעויות או שלא מודעים להצלחותיו.

אם לא דיי בהשפעת החרדה החברתית הישירה על העובד הרי שנמצא במחקרים כי חזרתו של עובד בעל חרדה חברתית שעזב מקום עבודה אל מעגל התעסוקה קשה יותר מזו של אלו עם בעיית אלכוהול או דיכאון

טיפול CBT בחרדה חברתית בעבודה

השפעת החרדה החברתית במקום העבודה נובעת מדפוסי החשיבה שלנו. כאשר הדימוי העצמי שלנו מובל על ידי מחשבות מוטות או מעוותות הרי שנמצא את עצמנו מוחלשים במקום העבודה. מעבר לתחושה הלא נעימה וחוסר הנוחות ועלולים בעלי החרדה החברתית להפגע הן מבחינת התיפקוד התקין, התפקידים וכמובן השכר. טיפול  CBT הוא טיפול ממוקד וקצר טווח המיועד לטפל בדיוק בנקודות אלו. טיפול זה מאפשר לבעל החרדה החברתית לרכוש את המיומנויות הדרושות לו לשם איזון צורת החשיבה ואת המיומנויות החברתיות הדרושות, ואת היכולת ליישמן בזמן אמת. כך עשוי טיפול CBT למקסם את התיפקוד ולהופכו למועיל ואדפטיבי.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הניתן ע"י מטפל CBT (מטפל סיביטי) נחשב ע"י מומחים רבים כטיפול המוביל במצבי חרדה חברתית. זהו גם הטיפול המומלץ על ידי הרשויות המובילות בעולם כמו במכון הלאומי לבריאות הנפש של אנגליה.

טופס לתיאום טיפול בחרדה חברתית

מלאו את הפרטים, שלחו ונחזור אליכם לתיאום טיפול בחרדה חברתית